تبلیغات
اخبار جدید و روز کشور - در پشت صحنه مناظره كروبی و احمدی‌نژاد چه گذشت ؟
در پشت صحنه مناظره كروبی و احمدی‌نژاد چه گذشت ؟
فاطمه كروبی در پاسخ به درخواست خبرنگاران مبنی بر اعلام لیست دارایی اموال خانواده كروبی، به ذكر جمله "خبرنگاران محترم خسته نباشید " بسنده و بلافاصله رسانه ملی را ترك كرد.
.

 به گزارش خبرگزاری فارس، مهدی كروبی و محمود احمدی‌نژاد در دور دوم مناظرات انتخاباتی خود، روبروی یكدیگر نشستند تا به نقد برنامه‌ها، مواضع و اظهارنظرهای نامزد دیگر بپردازند. این مناظره دیدنی، البته با حاشیه‌هایی نیز همراه بود.

* دقایقی كوتاه از ساعت 22 گذشته بود كه ابتدا احمدی نژاد با همراهی یاران همیشگی خود یعنی الهام و ثمره هاشمی، وارد سازمان صدا و سیما شد. كروبی نیز با دو دقیقه اختلاف و با مشایعت غلامحسین كرباسچی وارد استودیو 11 رسانه ملی شد. راستی چقدر دیدن كرباسچی در تلویزیون خاطره برانگیز و نوستالوژیك است !


* پیش از حضور 2 كاندیدای ریاست‌جمهوری، جمعی از اطرافیان و مشاوران آنها در لابی ورودی به استودیو حضور یافته و مشغول گفتگو و گمانه‌زنی بودند. اطرافیان كروبی در این میان، ضمن مشاهده فیلم انتخاباتی دبیركل حزب اعتمادملی، به تحلیل آن می‌پرداختند، هرچند كه فیلم برای اكثر آنها تكراری بود. علی معلم، مرتضی الویری، الیاس حضرتی، محمد قوچانی و البته فاطمه كروبی به همراه 2 خانم دیگر، تیم همراه این كاندیدای ریاست‌جمهوری را تشكیل می‌دادند.


* تاثر كروبی در فیلم تبلیغاتی شنبه شب، نشان از اپیدمی گریه در فیلم‌های او داشت. آیا این موضوع در مناظره نیز جواب خواهد داد؟


* اولین كار این 2 تیم سیاسی- تبلیغاتی، آنالیز كردن رقیب و تحلیل شرایط این مناظره بود. نتیجه تا 22 خرداد، تنها یك حدس باقی خواهد ماند.


* كروبی با كرباسچی و احمدی‌نژاد و الهام، به اتاق گریم می‌روند. دقایقی بعد رینگ مناظره از سایرین خالی شده و تنها پورحسین مجری برنامه، به آنها اضافه می‌شود. دقایقی اندك به آغاز رسمی این گفتمان انتخاباتی باقی است.


* در لابی استودیو كه مزین به انواع اشربه و ماكولات رنگارنگ است، دو تلویزیون بزرگ قرار دارد. اطرافیان درجه یك دو كاندیدا، در كنار یكدیگر و البته با مرزی نامرئی در كنار یكدیگر نشسته‌اند. بهترین سوژه برای تصویربرداران، همین كادر است.


* زنگ تلفن یك لحظه نیز امان نمی‌دهد. با تذكرهای پیاپی، گوشیها اصطلاحا سایلنت شده ولی گفتگوها به شدت ادامه دارد. كرباسچی و الویری با كوله‌باری از برگه‌های مختلف، خود را برای استفاده از 2 فرصت نامه‌رسانی به كروبی آماده می كنند. قوچانی، نقش نامه‌بر را ایفا می كرد.


* جمعی از دوستان قدیمی كروبی كه به نظر می رسد، سالها با او همراه بوده‌اند، آرامش یاران جدید او را ندارند. گفتگو به لهجه شیرین لری، ما را از برملا شدن این اضطراب آنها باز می‌دارد. استرس در اكثر حاضرین جولان می‌دهد.


* اولین آه نصیب كروبیان شد، آنگاه كه مجری برنامه اعلام كرد احمدی نژاد پایان دهنده این مناظره خواهد بود.


* بر عكس تصور ظاهری، بیان موضوع هاله نور باعث خنده اطرافیان رئیس‌جمهور شد. آنها طرح این موضوع را فرصتی دیگر برای رد آن توسط احمدی نژاد می‌دانستند هرچند كه در برخی موضوعات، همچون توصیف كروبی از بوش، خنده مشتركی میان 2 طیف شكل می گرفت كه تنها غایب آن، غلامحسین كرباسچی بود. او به دقت تمام حركات و سخنان كروبی را زیر نظر داشت و یادداشت‌ها را شفاها به الویری منتقل می‌كرد تا او آنها را مكتوب كند. بیش از 30 تماس تلفنی كرباسچی، از دید اهالی رسانه‌ها مخفی نمی ماند.


* جواب‌های احمدی‌نژاد در نقد سخنان كروبی پیرامون آمارهای كارشناسی دولت و ذكر این نكته كه "رئیس‌جمهور باید كارشناس ارشد باشد "، به مذاق اطرافیان كروبی خیلی خوش نیامد. احمدی نژاد به دبیركل حزب اعتماد ملی یادآور شد كه اگر به موضوعات آماری و اقتصادی آشنا نباشد، نادرست بودن موضوعات را تشخیص نخواهد داد. تاكید رئیس جمهور بر یكسان بودن نوع نگاههای آماری طی 4 دولت اخیر، جوابی از سوی نامه‌نگاران، به كروبی نداشت.


* با یك تیزهوشی رسانه‌ای، آمارهای احمدی‌نژاد مزین به پرچم ایران بود. یك بار كه دوربین به اشتباه كادر دیگری را غیر از آمارها نشان می‌داد، رئیس جمهور با مشاهده سریع مانیتور حاضر در استودیو، نسبت به این امر تذكر داد.


* سخنان كروبی درباره دوران بخشدار بودن احمدی‌نژاد و مقایسه آن با ریاست مجلس خود و همچنین بیان كلماتی مانند "ننه جون من " با شادی همراهان او مواجه شد، به طوری كه فاطمه كروبی، به تشویق همسر خود می‌پرداخت. معاون اول دولت كروبی هنوز هم واكنشی به فراز و نشیب‌های مناظره رئیس‌جمهور ایده‌ال خود نداشت.


* گرم‌تر شدن مناظره كه به لطف سكوت مجری برنامه و البته سوالات چالشی دو طرف ایجاد شد، باعث گشت تا عبای كروبی از روی شانه‌های او بیفتد. حاضران به دنبال راهی برای تذكر به كاندیدای محبوب خود به منظور پوشیدن عبا بودند.


* انتظار برای خنده كرباسچی، كمی دیگر پایان یافت؛ آنجا كه كروبی در خلال سخنان پر حرارت و سریع خود، ناگهان از مجری مناظره درباره مدت زمان سخنرانی خود پرسید و از اصطلاح " چقدر شد؟ " بهره گرفت. كرباسچی به این طرز بیان كروبی، خنده‌ای روانه كرد.


* گذشت نیمی از مناظره، مصرف آب را در میان هواداران یك كاندیدا بالا برد.


* وقتی رئیس‌جمهور درباره تهمت زنی روزنامه رسمی كروبی به همسر خود، موضوعاتی را عنوان كرد و از دبیركل حزب اعتماد ملی خواست تا به این اقدام پاسخ دهد، كروبی از این موضوع اعلام بی اطلاعی كرد و احمدی‌نژاد به او گفت كه فردی كه داعیه دار ریاست‌جمهوری است، چگونه از اقدام روزنامه خود بی اطلاع است؟ قوچانی نیز به جمع مصرف كنندگان آب‌های معدنی پیوست.


* دومین نامه به كروبی در سی‌امین دقیقه سخنرانی او ارسال شد. موضوع: پرونده دریافت 300 میلیون از شهرام جزایری.


* كروبی در خلال سخنان خود، موضوعی را گفت كه با اظهار نارضایتی اطرافیان خود مواجه شد. این موضوع درباره عدم حمایت هاشمی از وی و حمایت دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام از موسوی بود. حامیان كروبی این مسئله را تحقق سخنان احمدی نژاد در مناظره با میرحسین می‌دانستند.


* سومین نامه به كروبی، ارسال شد. این مسئله بر خلاف قانون مناظرات كاندیداها بود چراكه هر كاندیدایی تنها حق دریافت 2 برگه جداگانه را دارد. با آنكه مشخص نشد كه این نامه به كروبی رسیده است یا نه، اما نفس این موضوع خلاف قانون مناظرات بود.


* موضوع خلیج عربی چه بود؟ احمدی نژاد برای كروبی توضیح داد كه صفت عربی در این اجلاس به كشورها اشاره دارد نه خلیج و از وی خواست كه این موضوع را از متخصصان زبان عربی بپرسد. جوابی از اطرافیان كروبی در نقد این سخنان شنیده نمی‌شد.


* چانه‌زنی كروبی برای وقت گرفتن و استفاده از فرصت احمدی‌نژاد در جواب دادن به سوالات، به مذاق دوستانش خوش نیامد.


* بالاخره پس از رد و بدل شدن سخنان بسیار، احمدی نژاد با طرح امیدهای خود از آینده ملت ایران و بیان برخی ایده‌های خویش برای توسعه و آبادانی ایران، مناظره را به پایان برد و كروبی، دقایقی بعد با چند جواب كوتاه، رسانه ملی را ترك كرد. فاطمه كروبی همسر مهدی كروبی در پاسخ به درخواست خبرنگاران مبنی بر اعلام لیست دارایی اموال خانواده كروبی، به ذكر جمله "خبرنگاران محترم خسته نباشید " بسنده كرد.


* احمدی نژاد نیز پس از دقایقی و در حالیكه جمعیت خارج از استودیو به شدت متراكم شده بود، به بیرون هدایت شد و پس از تقدیر از حاضران، به ذكر جملاتی در جمع اهالی رسانه‌ها پرداخت.


* وی در این گفتگو با اشاره به سخن فردی كه گفته بود "وقتی احمدی‌نژاد به روستاها می‌رود ما خجالت می‌كشیم "، اظهار داشت: معلوم است كه باید خجالت بكشید. چون شما روستاها را اینطور كردید. باران رحمت می بارید.


* هواداران كاندیداها تا پاسی از شب به تبلیغ نامزد خود پرداختند و باز هم منتظر 22 خرداد شدند؛ "میزان رأی ملت است "

2 نوشته شده توسط ایلیا دخیلی در یکشنبه 17 خرداد 1388 و ساعت 03:50 ب.ظ  نظرات