تبلیغات
اخبار جدید و روز کشور - خلاصه متن مناظره کروبی و موسوی
خلاصه متن مناظره کروبی و موسوی

موسوی افزود: کاهش نرخ مرگ و میر مادران در زایمان از 220 مورد به 56 نفر کاهش یافت .

وی گفت :نرخ باسوادی از 41 درصد به 61 درصد رسید و جمعیت زیر خط فقر از 45 درصد به 25 درصد بالغ شد.

موسوی افزود: مردم بیخود نیست که به ان دوره علاقه دارند، هر چقدر هم جوسازی شود آن ذائقه را نمی شود از بین برد ، هر چقدر ما بخواهیم ان دوره را تیره کنیم باز نمی توانیم آثار آن را از بین ببریم .

نامزد ریاست جمهوری گفت : بنده در مقابل مردم تعهد می کنم باز توجه ما به این قشر خواهد بود ما اقتصاد صدقه ای نخواهیم داشت بلکه اعتقاد داریم اگر پولی و امکاناتی در اختیار دولت است حق مردم است و باید در بهترین شکل هزینه شود تا کیفیت اقتصاد مردم ارتقاء پیدا کند.

وی گفت : به یاد داشته باشیم وقتی مردم مشکل سفره و بهداشتشان را دارند و بسیاری مشکلات امنیتی دارند ؛ به هیچ وجه نمی توانند از حقوق شهروندی و مدنی خود و حقوق انسانی خود بهره مند شوند.

موسوی افزود : فردی که دو سه شیفت کار می کند نمی تواند زندگی خود را بگذراند و در خانه اش معتاد هست ، مریضی هست ، عدم اموزش کامل هست ، مشکلات خانوادگی و اجاره هست و اینها چیزهایی است که مردم باید خودشان قضاوت کنند ، سیاست هایی که ما داشته ایم و ریزش پول عظیمی که به صورت انبوه در سالیان اخیر داشتیم ایا به سمت بهبود پیشرفته است یا نه.

وی گفت : جوسازی می کنند که ما حقوق ها را افزایش داده ایم و دولت های بعدی ممکن است ان را کاهش دهند ، به هیچ وجه.

موسوی افزود : شما اگر چیزی را افزایش داده اید حق مردم بوده است و اعتراض ما به شما این است که چرا قوانین را دیر اجرا کردید و چیزی را که دوسال پیش یا سه سال پیش باید اجرا می کردید ؛ درست شب های انتخابات این تصمیمات را گرفتید و تازه این کارهای شما به دلیل این است که هیچ نوع سرمایه گذاری برای کارهای مولد نمی کنید هیچ اقدامات درست واساسی انجام نمی دهید واینها نمی تواند منجر به بهبودی کامل و درست در حیات قشرهای جامعه شود.

در این قسمت مصاحبه مجری برنامه گفت ‌چون بیشتر سخنان شما ناظر به کاندیدای غایب بود وقت برای ایشان منظور می شود.

موسوی هم گفت: ایشان که همیشه وقت دارند هر جا که بخواهند استفاده می کنند من در صحبت هایم از کسی اسم نبردم.

وی افزود : ایشان در صحبت های خودش عنوان کرده است که سرمایه گذاری صنعتی و تولید در زمان جنگ صفر بوده است بنده می خواهم بگویم یکی دیگر از دروغ های مسلم ایشان این بوده است.

موسوی گفت : مگر طرح آذراب ان زمان ساخته نشد مگر طرح مبارکه 92 درصدش ان زمان ساخته نشد ، مگر جاده بافق بندر عباس ان زمان ساخته نشد مگر ان همه کانال ها و سدها ان زمان ساخته نشد ، مگر برای نخستین بار سیلوها ان زمان بدست متخصصان خودمان ساخته نشد.

وی گفت : ما نزدیک 300 طرح قوی در کشور داشتیم که از مجموع دیگر طرح های تحت عنوان طرح های انقلاب جدا و سعی کردیم درست همان طور که درباره تانکها و توپ ها و برای بنزین هواپیما ها ارز و ریال می دادیم امدیم در خدمت همین طرح ها قرار دادیم و گفتیم نباید بودجه این طرح ها کم شود زیرا وقتی جنگ تمام می شود با کشور ویرانی روبرو نباشیم.

موسوی افزود : من بازسازی ها را مطرح نمی کنم اما آیا دروغ گفتن به مردم به خاطر یک صندلی ریاست جمهوری اینقدر اهمیت دارد که ما یک دوره پرافتخار را اینگونه سیاه کنیم ، ایا ارزش این قضیه را دارد که ما به مردم به طور صریح دروغ بگوییم.

وی گفت : بنده واقعا تعجب می کنم در دیگر کشورهای دیگر شاخص ها و امار به قدری روشن و گویاست که در اینطور موارد همه اعتراض و همه صحبت می کنند .

موسوی تصریح کرد : بنده می خواهم از سازمان بازرسی کل کشور واز هر سازمان دیگر همین جمله ایشان را که می گوید همه طرح ها در ان زمان خوابیده بوده است بررسی کند و طرح های مهم انقلاب را که در مجلس نیز ان زمان مطرح بود و از افتخارات دولت بنده است بررسی کنند و ببینند چه وضعی داشته است.

وی گفت : به هر حال اینها وضعی است که ما مجبور هستیم ، جایی نداریم و باید همین جا جلوی مردم بگوییم و هیچ فرصتی غیر از اینکه این مسائل را در اینجا به مردم انتقال دهیم نداریم.

موسوی افزود : دیروز به کرج رفتم دهها هزار نفر جمعیت انجا جمع شده بودند ، بلندگو را قطع کردند ، چند تا چیز در وسط جمعیت منفجر کردند ،‌اتوبوس به حرکت درامده است چندسنگ از دور دست پرتاب کردند و شیشه های اتوبوس را شکستند ایا این وضع برای انتخابات خوب است اگر اینچنین است واقعا حضرات ادامه دهند ببینیم به کجا می رسیم.

همچنین در ادامه مناظره کروبی و میر حسین موسوی ، آقای پورحسین مجری با اشاره به اینکه این مناظره باید بین حاضران درجلسه باشد یادآور شد : حق برای کاندیدای غایب پابرجاست و این تذکری ائین نامه ای است وگرنه کاندیداها هر چه که می خواهند می توانند بگویند.

میرحسین با بیان اینکه قسمت سوم مناظره مربوط به بحث هایی مشترک با اقای کروبی است ، گفت : قبلا بحث هایی شده است که گویا بنده برنامه ای ارائه نکردم.

وی افزود: از یک ماه پیش به تدریج برنامه هایم را در نشریات و سایت های مربوط به ستادم اعلام کرده ام.

موسوی با اشاره به اینکه در کتاب" دولت امید " برای اینده بهتر مجموعه برنامه هایم را به طور مفصل شرح داده ام ،گفت: مردم می توانند از طریق اینترنت این برنامه ها را دنبال کنند.

وی افزود: سرفصل این برنامه ها در خصوص مسائل اقتصادی ، رفاه اجتماعی ، سیاست داخلی و سیاست خارجی ، حوزه فرهنگ و هنر ، حوزه اجتماعی ، امور جوانان و زنان است .

میرحسین موسوی گفت : دیگر برنامه ها توسعه روستاها ؛ تحول در نظام مدیریتی کشور ، برنامه تحول در صنعت حمل و نقل در کشور است.

نامزد دهمین دوره ریاست جمهوری در ادامه خطاب به درد دل یکی از رانندگان که در مسافرتهای استانی با او دیدار کرده بود گفت : هزاران راننده این را خواهند شنید.

وی ادامه داد توجه به عوامل ویژه حمل ونقل و رانندگان ، تامین شغل آنان ، بیمه اجتماعی بعد از دوران بازنشستگی ، تامین بخشی از هزینه های بیمه و بهداشت ، مشکلات درمانی و همچنین ایجاد مجتمع رفاهی مانند خانه رانندگان مورد توجه است.

میرحسین موسوی گفت : برنامه حفاظت از محیط زیست ، تحول در آموزش و پرورش ، بودجه و حقوق انان ، تحول در نظام اموزش عالی ، ارتقای سلامت ، حمایت از واحدهای تولیدی در شرف ورشکستگی هم در برنامه است که یکی از ریشه های مهم مشکلات امروز جامعه هم به دلیل سیاست های 4 ساله گذشته است.

وی افزود : برنامه آینده بهتر برای خانواده ها، سکونت گاههای غیررسمی ، حمایت از حقوق معلولان ازجمله برنامه های دولت امید برای اینده بهتر است.

موسوی افزود : در این برنامه به بحث حقوق بشر و حقوق شهروندی به طور وسیع اشاره کرده ام و معاونت حقوق بشر و شهروندی را در ریاست جمهوری ایجاد می کنم.

وی افزود: توجه به مسئله اقوام و فرهنگ های گوناگون از اصول 15 ، 19 و 12 قانون اساسی است که یقینا مورد توجه قرار خواهد گرفت.

موسوی گفت : از دیگر برنامه های من در خصوص زنان و جوانان و تاکیدبر سیاست تک همسری و برنامه جامع رفع خشونت علیه زنان است.

وی افزود: صندوق بیمه ای برای حمایت از زنان سرپرست خانوار اشتغال و کارآفرینی روستایی و فقرزدایی از آنان ایجاد می کنیم.

موسوی گفت : بازنگری در قوانین شوراهای روستایی با تاکید بر حقوق نمایندگان آنان در شورای عالی استانی و ارتقای منزلت اجتماعی و اقتصادی معلمان ، پرهیز از امنیتی کردن فضای اموزش و پرورش به عنوان یکی از خواسته های معلمان از دیگر برنامه هاست.

وی گفت : در خصوص کارگران ، پوشش بیمه بازنشستگی به همه شاغلان ، گسترش بازنشستگی به همه روستاییان و شهرهای زیر 20 هزار نفر جمعیت ، گسترش همگانی خدمات درمانی و کاهش سهم پرداخت مستقیم خدمات درمانی تا مرز 30 درصد هم مورد توجه خواهد بود.

وی در ادامه گفت : برای کمک به واحدهای تولیدی که به علت سیاستهای دولت در مرز ورشکستگی قرار دارند ، بخشودگی جرائم مالیاتی ، استمهال بدهی انان و توجه به انجام تکالیف سازمان تامین اجتماعی را پیگیری می کنیم.

موسوی گفت : کنترل تورم و نوع برخورد با صنعت نفت و دولت الکترونیک از برنامه هاست.

وی گفت : بهبودی محیط کسب و کار برای فعال کردن بخش خصوصی جزو اصول فکری ماست که نهادی برای آن پیش بینی شده است تا بر اساس ان به نتایج ملموسی در زمان مشخص دست یابیم .

موسوی افزود: بر این اساس در پی ان هستیم تا شرایط به وجود امده طی 4 ساله گذشته را بهبود بخشیم و در این زمینه برنامه کاملی برای اداره کشور داریم .

وی گفت : کتابی در زمینه این برنامه ها فردا و پس فردا به طور وسیع در اختیار همگان قرار می گیرد.

موسوی در پاسخ به مجری درباره صنعت نفت - موتور متحرکه گفت : صنعت نفت از موقعی که در کشور پایه گذاری شد به صورت جزیره ای بود که با وجود دهها میلیارد دلار سرمایه گذاری جدا از صنایع دیگر اداره می شد و هیچ ارتباطی باصنایع دیگر نداشت .

وی افزود: سعی خواهیم کرد این صنعت را موتور محرکه دیگر صنایع کشور کنیم و در این راه به میلیاردها دلار سرمایه گذاری جدید نیاز داریم.

نامز ریاست جمهوری گفت : در مجموعه صنایع اذر اب و مانند ان بخشی در خدمت پیمانکاران خارجی کاری برای صنعت نفت انجام می شد.

وی افزود: صنایع نفت و دیگر صنایع در هم تنیده نیست.

این نامزد دهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری افزود: در زمان جنگ صنایع دفاعی را در مجموعه ای از صنایع کشور ادغام کردیم به طور مثال قطعاتی از توپ را در کارخانه های تبریز ، اراک و جاهای دیگر تولید می کردیم که موجب شد صنایع زنده بماند و پیشرفت علمی و صنعتی هم داشته باشیم.

وی افزود: علاوه بر این همچنین درامدهای نفتی را در صندوقی که در مجمع تشخیص مصلحت نظام طراحی شده است پس انداز می کنیم و برای اشتغال دائمی و مولد به کار می گیریم که اثرات تورمی کمتر و ایجاد رشد بهتری خواهد داشت.

مهدی کروبی گفت : یک واقعیت وجود دارد که آقایی بنام امام خمینی (ره) در این کشور انقلاب کرد ، این امام که ما از سال 1340 با او آشنا بودیم به طور کامل توجه داشت که عمرش رو به پایان است یک برنامه ریزی کرد تا نیروهایی بسازد و آماده کند که پس از خودش رسالت او را انجام بدهند.

نامزد انتخابات ریاست جمهوری تصریح کرد : به طور مثال سال 64 مرا به سازمان حج معرفی کرد و گفت" ایشان صالح و کسی است که هم از ما کتک خورده (ماجرای مسجد اعظم) و هم از ساواک کتک خورده است".

کروبی افزود : امام خمینی، ما را برای روزهای سخت و دشوار اماده کرد و بزرگان دیگری نیز مطالب فراوانی از این قبیل شنیده اند لذا طلبه کوچکی همچون من را در بخش های مختلف چهره می کند.

وی اضافه کرد : مهندس موسوی یک چهره تحصیلکرده است که ابتدا وزیر خارجه می شود و بعد به مقام نخست وزیری می رسد و امام از ایشان حمایت می کنند.

کروبی تصریح کرد : مهندس موسوی ، من و امثال ما که سرمایه های بزرگی برای انقلاب هستیم اشکالمان در این است باید می ایستادیم و پایداری می کردیم تا کار به اینجاها نکشد.

نامزد ریاست جمهوری گفت: مهندس موسوی که چهره محبوبی هم است همان لحظه اولی که آقای هاشمی رفتند ما به اتفاق چهار نفر از مجلس به نزد ایشان رفتیم و خواستیم که در صحنه حضور داشته باشد و هنگامی که من رئیس مجلس بودم در نظر داشتم که با حضور مهندس موسوی در مجلس ایشان را نائب رئیس مجلس کنم اما از آن وقت تاکنون به دنبال وی بودیم و ایشان حاضر نشدند در صحنه حضور یابند ، حال که به صحنه آمده اند قابل تقدیر و تشکر است.

کروبی افزود : اگر چهره هایی اینگونه به صحنه می آمدند و ایستادگی می کردند کار به اینجا نمی رسید و اوضاع اینگونه نمی شد.

وی تصریح کرد: در مجلس بعدی هم رفتیم و چهار سال بعد هم نیامدند و این همه حادثه در کشور ما به وقوع پیوست از جمله قتلهای زنجیره ای ، ماجرای دانشگاهها و مطبوعات رخ داد.

مهدی کروبی اضافه کرد: می توانستم یک گوشه ای بنشینم و این همه تهمت را نشنوم در تهران بمانم و بگویند فرار کرد و رفت و دلارها را برد اما ماندم و مشکلات را تحمل کردم به گونه ای که بر هر مسئله ای اظهار نظر می کردم.

وی با اشاره به اینکه هیچ اختلافی با میرحسین موسوی ندارد افزود: در بازنگری قانون اساسی با میرحسین به خوبی عمل کردیم اما با تیزبینی ای که ایشان دارد ،حاضر نشد خودش را هزینه کند.

کروبی تصریح کرد: در این مدت مراکز قدرت عجیب و غریب در کشور بوجود آمده و آمدن موسوی در کنار ما برای مقابله با این مراکز بسیار خوب است.

وی گفت: من به آقای موسوی گفتم که هرگز پایش را عقب نکشد زیرا با حملات شدیدتری مواجه خواهیم شد و در مجلسی که در آن آقای خاتمی حضور داشت از ایشان نیز خواستم که هرگز عقب نشینی نکند و ما را تنها نگذارد.

کروبی با اشاره به میهمانی که در شبی با یونسی و موسوی داشته است ، گفت: در آن روز که مصادف با تولد امام صادق (ع) و پیامبر اکرم (ص) بود به من گفتند که می مانی یا نه؟ من گفتم فعلاً‌ هستم و به موسوی نیز تأکید کردم که عقب ننشیند تا شائبه ای بوجود نیاید زیرا ما شیاطینی در جامعه داریم که این گونه حرف زدن های ما را نوعی مقابله می دانند و واقعیت این است که مشکلات متعددی وجود دارد.

وی با بیان اینکه پیش از وارد شدن به عرصه انتخابات به ملاقات رهبر معظم انقلاب اسلامی رفته است خاطرنشان کرد: من در ملاقات با رهبر انقلاب از تصمیم خود برای حضور در انتخابات ایشان را آگاه کردم و آن را به منزله یک جهاد و فداکاری دانستم و امروز نیز آن را به ملت ایران می گویم.

کروبی گفت : آن زمانی که اسلحه در دست داشتم و یا مبارزه می کردم هرگز نام جهاد و فداکاری نیاوردم زیرا آقای خمینی صالح را در برابرشاه فاسق می دانستم اما امروز خودم را برای سخت ترین شرایط آماده کرده ام و برای آسانترین شرایط نیز آماده ام.

وی افزود: من آماده ام تا هزینه حضورم را بپردازم و در مقابل خودکامگی بایستم و از مراکز قدرت در کشور نیز با خبر هستم.

نامزد ریاست جمهوری با بیان اینکه فردی اصلاحاتی هستم و بر سر راهم مقاومت و ایستادگی می کنم گفت: هر بلایی به سرم آمده و چنانچه رئیس جمهور باشم مقتدرانه در برابر آنهایی که این کار را می کنند می ایستم و سر جایشان می نشانم.

وی تصریح کرد: همچنین رئیس جمهوری خواهم بود که زیر مجموعه ام اگر بخواهد خطایی بکند ، جلویشان را می گیرم و نمی گذارم وارد حریم دیگران بشوند.

کروبی با اشاره به موسوی گفت: من از شما درخواست می کنم با توجه به مشکلات موجود در صحنه بمانید و به خاطر من کنار نکشید.

وی در این باره افزود: آقای موسوی خود از مردان اصلاحاتی اصولگرا هستند و از تفکرات امام و اندیشه ناب ایشان پیروی می کنند و دو دسته وجود دارند که بخش زیادی از آنها آدمهای خوب ، مخلص و شریف هستند و بخش دیگر که چند نفر بیش نیستند بیشتر شایعه پراکنی و فضاسازی می کنند.

کروبی در ادامه گفت: این عده افراد همچنان که در چهار سال گذشته رأی 18 میلیونی برای معین و 20 میلیونی برای هاشمی درست کردند برای ما نیز فضاسازی می کنند و موجب حذف یکی از ما می شوند.

وی تاکید کرد: آقای موسوی در این موقعیت حساس این نکته را بفهمید که در مقابل سختیها چه کار خواهید کرد تا خدای ناکرده در وسط کار گیر نکنید.

 

میرحسین موسوی ادامه داد : مختصری درباره صحبت هایی که آقای کروبی فرمودند با توجه به حسن نیت وبرادری که داریم مسائلی را مطرح می کنم.

نامزد ریاست جمهوری افزود : همیشه معتقد بوده ام که چرخش قدرت از لوازم نظام جمهوری اسلامی است ، به همین دلیل به هیچ وجه انگیزه نداشتم تا قبل از این ماجراهای اخیر که احساس خطر جدی کردم در صحنه باشم.

موسوی گفت : احساسم این نبود که دولت هایی که می آیند 100درصد با عقاید و خط مشی اقتصادی آنان یا سایر سیاست هایشان کاملا معتقد باشم.

وی گفت: احساس می کردم قواعدی در کشور هست که انرا رعایت می کنند و سیاست هایی دارند که بعضی ها را قبول و برخی را قبول ندارم ، برخی اوقات نیز مواضعی داشتم در مورد توقیف روزنامه ها یا حذف هایی که بر اساس نظارت استصوابی صورت گرفت مواضعی داشتم و موارد دیگری که در خصوص انها من مواضع خود را اعلام کردم .

موسوی گفت : حتی درباره امدن به صحنه نیز یکبار شد که تصمیم گرفتم بیایم و به دلایلی که نیازی نمی بینم موانع پیش امده را توضیح بدهم منصرف شدم.

موسوی افزود: اما وضعیت فعلی را بسیار خطیر دیدم و با توجه به توانایی که در خودم می دیدم در این صحنه حاضر شدم و برای برخورد با مشکلات اقتصادی ، سیاسی ، سیاست خارجی و نظایر اینها برنامه دارم و با توجه به تجاربی که در این زمینه داشته ام .

وی افزود : در حلقه اصلی تصمیم گیریهای ستاد بنده افرادی هستند که به هیچ وجه در آنها هیچ نوع گرایش منفی که در سطح جامعه بشود به آنها ایرادی گرفت نمی یابم.

موسوی گفت : البته من فضا را باز نگه داشتم و گفتم من با این هسته در وسط جریان هستم و مواضع خود را اعلام می کنم به عنوان اصلاح طلبی که دائم به اصول رجوع می کند و نقطه عزیمتش اصول است.

موسوی گفت : اعتقاد دارم همه ما اینطور هستیم و بالاخره از اصولی تبعیت می کنیم ، اولین باری که من می خواستم این مسئله را مطرح کنم گفتم جامعه ما به گونه ای است که مردم دلشان می خواهد مسائل قدسی و اعتقادات سنتی خود را داشته باشند در عین حال معتقد به تحول و دنیای جدید هستند معتقد به عقلانیت هستند از تحجر خوششان نمی اید، از تنگ نظری و حاکم شدن برخی نیروها خوششان نمی اید.

وی افزود : به من تهمت زده شد زمان بنده کراوات ها را می بریدند همان گروههایی که امروز سرکار هستند باقیمانده همان کسانی هستند که این کارها را می کردند و فرمان 8 ماده ای حضرت امام امد که جلوی دست و پای اینها را بگیرد و نه در دانشگاهها و نه در جامعه حضوری نداشته باشند.

موسوی افزود : بنده در شرایط فعلی احساس تکلیف کردم و بر اساس یک موضع مستقل آمدم اما دستم باز است کسانی که ساختار شکن نیستند کسانی که نظام را قبول دارند ، قانون اساسی را قبول دارند و می خواهند در داخل نظام کار کنند ما در مقابل انها بازوان باز داریم و نمی توانیم بگوییم چرا شما از ما دفاع می کنید و چرا از ما حمایت می کنید.

وی گفت : آن گروه تصمیم گیر دو یا سه حلقه نیست بلکه یک حلقه است و ما براساس ان عمل می کنیم واز خدا می خواهیم کمک کند که کار را به همین شکل و در صراط مستقیم پیش ببریم.

در این بخش از مناظره کروبی گفت : صاف و پوست کنده بگویید در برابر مشکلات چه می کنید ؟

کروبی افزود : من عرض می کنم که مشکلات جدی در سر راه وجود دارد شما با ان مشکلات چه می کنید ؟

موسوی گفت : من این موضوع را خیلی خلاصه شرح می دهم .

وی افزود : هشت سال ما در مشکلات ، جنگ و توپ و تانک و جریانات سیاسی که شما بهتر از من می دانید که چه بلایی بر سر بنده می اوردند ایستادگی کردم.

بنده همان آدمم و هیچ تغییری نکردم در ان زمان فرد قوی بودم همه این را می دانند و الان هم همان فرد هستم.

موسوی گفت : من به صحنه امدم تا با تعامل با همه نیروهایی که در صحنه هستند بتوانم مسائل کشور را حل کنم.

وی افزود : اتکای من در وهله اول به خداوند متعال است به او توکل کرده ام و به او پناه برده ام و بعد فکر می کنم باید ارای مردم را داشته باشم و با صداقت سعی می کنم مردم را در کنار سیاست ها قرار دهم و همیشه اصل را بر این گذاشته ام واقعا رکن اصلی حضور مردم در صحنه ، صبر انها و خلاقیت انهاست.

موسوی گفت : دولت تنها بستر و مجرا را باز می کند همین برنامه ای که با دقت تعیین شده است در برابر حسن نیت مردم ؛ فرع محسوب می شود و اصل خواسته مردم است.

موسوی گفت : بر این اساس بنده چیزی که در جواب برادر عزیزم جناب کروبی می خواهم بگویم این است که با درک همه این خطرات در وسط صحنه امده ام و انشاء الله خواهم ماند.

موسوی با اشاره به آنچه گسترش فساد در چهار سال گذشته خواند ، افزود : یکی از مشکلات اساسی ما همین است که دائم بحث فساد می شود و می خواهد مچ گیری شود و من معتقدم آنچه فساد نامیده می شود مجموعه سیاست های هم اکنون است که در حال اتفاق افتادن است.

وی افزود : برخورد با فاسد اخرین حلقه از مجموعه حلقه های یک زنجیره بلندی است که ما می توانیم انجام دهیم.

موسوی گفت : قبل از آن مسیرهایی را که به فساد می تواند بیانجامد باید از بین ببریم .

وی گفت : باید پارتی بازی را ، خویشاوند سالاری ، رفاقت بازی و حلقه های تنگی را که بر دور خود تنیده ایم از بین ببریم و از کار بیندازیم.

موسوی افزود : از کسانی که پرونده دارند و صدها میلیارد ثروت دارند نباید در دستگاه خودمان استفاده کنیم.

موسوی گفت : وقتی شما همه کارها را کردید و بخشنامه ها و قوانین را درست کردید سیالیت اطلاعات ایجاد کردید و اطلاعات را به عنوان حق در اختیار مردم گذاشتید و نگذاشتیدکه معاملات نفتی برود در وزارت کشور انجام شود و بگذارید در جلوی مردم ودر خود وزارت نفت انجام شود ان موقع است که اگر شما به دو نفر فاسد هم برخورد کردید آن هم نباید شما نامش را اعلام کنید باید بدهید به قوه قضاییه بگویید ومدارک کافی داشته باشید.

موسوی گفت : شما اگر اراده و عزم داشته باشید می توانید مشکلات را حل کنید وگرنه ما همیشه سوء ظن داریم.

وی افزود : ما می گوییم شما تعرفه های موبایل را بالا و پایین بردید و میلیارد ها تومان در این جا بالا و پایین شد ، تعرفه شکر را جابه جا کردید چه کسانی سود بردند من ظن می برم درباره بودجه ای که در سراسر کشور پلاکاردهای شما هم جا را گرفته است ممکن است از همین جا تامین شده باشد .

وی افزود : بیایید ثابت کنید چه کسانی از این مسئله سود برده اند تعرفه ماشین ها را یک شب بالا بردید و یک شب پایین اوردید ببینید چه کسانی از این مسئله سود برده اند اینهاست که فساد گسترده کشور ماست.

در این قسمت از مناظره مجری برنامه خطاب به موسوی گفت : کاندیدای غایب حضور ندارد .

موسوی با عصبانیت خطاب به مجری پاسخ داد : من در خصوص سیاست های چهار سال گذشته صحبت می کنم من تعجب می کنم از شما.

وی افزود: شما وقتی کسانی دیگر اینجا نشسته اند چنین صحبتی نمی کنید و اخطار قانونی نمی دهید .

موسوی گفت : تمام وقت من داده شود تا بیاید سه برابر من اینجا صحبت کند من جلوی آقای کروبی قبول کردم بیاید هر دروغی که می خواهد اینجا بگوید ایشان اینجا دروغ می گوید هیچ کس جلویش را نمی گیرد یقه اش را نمی گیرد من که اسم نبردم .

وی گفت : بنده یک فرد انقلابی هستم که اینجا دارم صحبت می کنم و در اعتراض به وضعیتی که ایشان بوجود اورده است دارم صحبت می کنم اگر این نبود که نمی خواستم دوباره در این مملکت کار کنم و همان کار فرهنگی خودم را می کردم .

موسوی گفت : ایشان این مملکت را به جایی رسانده است که پر از دروغ و نفاق است ، پرونده سازی می کند ایشان خجالت نمی کشد در مقابل بنده به صورت بازی مدام عکس خانم من را به من نشان می دهد و می خواهد بگوید بنده روحیه ام خراب است.

وی گفت : خانم بنده یک روشنفکر بزرگ است البته من نمی خواهم تعصب را با این مسئله قاطی کنم اما ایشان تا این اندازه خودش را پایین می اورد اما شما می گویید بنده حرف نزنم چرا حرف نزنم ایشان هر کاری را می خواهد می کند.

موسوی خطاب به مجری گفت : به شما حق می دهم اما نماینده دادستانی بیاید بگوید من چند دقیقه درباره ایشان صحبت کرده ام و آیا حق دارد یا نه .

بیاید هر چقدر می خواهد صحبت کند عیبی هم ندارد جلوی مردم ، بنده صحبت می کنم.

وی خطاب به مردم گفت : همه صحبت ها را کنار هم بگذارید گراف هایی که من نشان دادم ببینید این منحنی ها را بالا و پایین می کنند تا شما را گول بزنند نقش خط و مار می کشند و سعی می کنند شما را به بیراهه ببرند.

موسوی گفت : چیزی را که باید به مردم می گفتم ؛ گفتم .

کروبی از مجری برنامه خواست چند جمله درباره معلمان و ورزش صحبت کند که مجری برنامه گفت : وقت برنامه تمام شده است و قاعده ما به هم می خورد .

مجری خطاب به موسوی گفت : من فقط تذکر قانونی را عرض کردم وگرنه شما در بیان هر مطلبی آزاد هستید .

موسوی گفت : من به ایشان وقت می دهم ایشان که در همه جا صحبت می کند و همه جور اتهام می زند ، صدا وسیما در اختیارشان است ‌سایت ها در اختیارشان پول ها در اختیارشان.

 


2 نوشته شده توسط ایلیا دخیلی در دوشنبه 18 خرداد 1388 و ساعت 07:31 ب.ظ  نظرات