تبلیغات
اخبار جدید و روز کشور - مناظره موسوی و رضایی
مناظره موسوی و رضایی
سومین مناظره کاندیداهای انتخابات ریاست جمهوری دهم هم برگزار شد.سومین مناظره کاندیداهای انتخابات ریاست جمهوری دهم هم برگزار شد.

به گزارش «فردا» در این مناظره تلویزیونی آقایان مهندس موسوی و محسن رضایی به نقد برنامه های یکدیگر پرداختند.

بنابراین گزارش در ابتدای این مناظره هر دو کاندیدا با ابراز امیدواری برای موثر بودن مناظرات یکدیگر را دوست همدیگر نامیدند.

محسن رضایی طبق قرعه اولین نفری بود که صحبت کرد. وی گفت: امیدوارم راه پرفروغ که آغازکننده تمدن جدیدی بود با قدرت تمام ادامه پیدا کند و وفادار باشیم.

وی ادامه داد: متاسفم که پیش بینی سال گذشته ام مبنی بر گسترش و ایجاد تفرقه و نفاق درست در می آید. وی درباره مناظره موسوی و احمدی نژاد گفت: مناظره دیشب، منازعه بود. باید بحث ها مورد نیاز مردم باشد.

رضایی با اشاره به رابطه خود با موسوی گفت: موسوی همانند یک بسیجی به جبهه ها می آمدند. دوستی داریم ولی این دلیل بر عدم اختلاف نظر نیست.

وی خطاب به موسوی گفت: باید بگوییم روز اول ورود به دولت چه می کنیم؟ چه نظریه و برنامه ای داریم؟ صرف درددل کردن مفید نیست. اگر توان اجرایی نداشته باشیم، مفید نیست.

رضایی ادامه داد:
راه امام(ره) همان اصل 44 و چشم انداز بیست ساله است. راه من این است که یک تحول در اقتصاد کشور بوجود بیایید و فرهنگ متحول و سیاست اصلاح شود.

رضایی درباره برنامه های اقتصادی خود ادامه داد:
خط مشی من از طریق آزادی اقتصادی و رقابت بجای انحصار دنبال می شود. آن هم به مردم، نه مردم پوپولیستی، یعنی کارآفرینان. همراه با تغییر هنجارهای فرهنگی.

این کاندیدای انتخابات ادامه داد:
استفاده از ظرفیت مراجع، غیرسیاسی کردن ورزش از برنامه های من است. عزت مان را نباید با نان بفروشیم. زمان «نوشاندن جام زهر» گذشته است.

رضایی ادامه داد:
زمان پایان شعارزدگی و ارائه طرح عملی و فرارسیده است. توان اجرایی من یک دولت ائتلافی است و هدف از آن تغییر الگوی مدیریتی است.

رضایی درباره سابقه خود گفت: در سپاه و اطلاعات از صفر شروع کردم. اکنون هم می توانم فقر و بیکاری را از بین ببرم، رقیبم اینها هستند.

رضایی در پایان وقت خود از میرحسین موسوی پرسید: آیا به اصل 44 التزام دارید؟ سیاست های اقتصادی تان را توضیح دهید. برای اینکه برای من مبهم است.

میرحسین هم در شروع بحث خود گفت: خاطرات خوبی با آقای رضایی داشتیم. ایشان در جبهه بودند و من در سنگر دولت. با مرور آنها انرژی می گیرم.

وی در ادامه با اشاره به مناظره خود با احمدی نژاد، متنی خواند و گفت: ادب مرد به ز دولت اوست و ادامه داد: من به تمنای قدرت نیامدم. نیامدم که به هر روشی قدرت بگیرم. مدیریت عقلانی مشکل کشور است. رعایت اخلاق و کرامت ...

وی افزود: مهم
کرامت انسانی است و رد خرافه گرایی و ارائه آمار کذب. روش دیشب برای آبرو بردن از کسانی که حضور نداشتند را قبول ندارم.

موسوی تاکید کرد:
با برنامه آمده ام و برای قدرت به افشاگری و ارائه اطلاعات محرمانه نمی پردازم. قانون گرایی هدف ام است که نیاز به اصلاحات دارد.

این نامزد انتخابات ادامه داد:
اصلاحات یک شبه نیست؛ اصلاحاتم در عرصه های سیاسی، حقوق شهروندی و اقتصاد است و موجب شفاف شدن رابطه ها می شود. آنگاه نمی توانند آمار دروغ بدهند.

وی افزود:
نمی شود دولتی چهار سال باشد و تنها برای کسب قدرت افشاگری کند.

موسوی ادامه داد: اصلاحات در صورت وقوع جلوی فساد را می گیرد. جرم را همان گاه با رعایت حقوق محکوم می کند. شهرونددرجه دو ندارم. خدمات را با رعایت کرامت میدهم.

نخست وزیر دوران امام راحل (ره) افزود: برنامه هایم منتشر شده است و انشاء الله مردم مورد استفاده قرار دهند. ابهام مدنظر آقای رضایی برایم معلوم نیست.

موسوی ادامه داد: جنگ تمام شده است، اقتصاد جنگی هم همینطور. از آن اقتصاد با توجه به ذائقه مردم دفاع می کنم.

وی با بیان اینکه شاخص کلی دولت در زمان وی از 63 درصد به 40 درصد رسید گفت: بالاترین نرخ رشد ایران معادل 12.6 درصد که هنوز تکرار نشده است را دارم. پایین ترین نرخ رشد نقدینگی 6 درصد در 63 را دارم.

وی افزود: پایین ترین نرخ تورم با 6.9 درصد را داشتم و ضریب جینی دولت ام به 0.4 درصد رسید که ایده آل نبود.

اما رضایی در چواب به وی گفت: جوابم را نگرفتم
.

رضایی در وقت دوم خود خطاب به موسوی گفت: اصل 44 یک مانفیست روشن و شفاف است. 8 یا 9 سال پیش ایشان به این سیاست ها معترض هستند. وقت نباید صرف اقتصاد دولتی شود، زمان جنگ درست بود. شما باید صریحا نظر خود را درباره اصل 44 بگویید.

وی ادامه داد:
دلیل انقلاب اقتصادی، قرار گرفتن در عصر طلایی جمعیت؛ 36.4 درصد، جمعیت 26 تا 30 سال، جوان ترین جمعیت منطقه هستیم که یک سرمایه است.

وی افزود:
ژاپن از این سرمایه برای جهش استفاده کرد. با تکرار گذشته آینده را نمیسازیم. از فقر سیاسی باید بیرون بیائیم، فقط به نسل اول اکتفا نکنیم.

رضایی ادامه داد:
بسیاری از فرماندهان زمان من در سپاه گمنام بودند. تنها منبع ما نیروی جوان است. فقر و بیکاری و گرانی مرا یاد آن دوران می اندازد.

وی ادامه داد:
ریل اقتصاد باید عوض شود. اینکه از دولت بگیریم به مردم بدهیم کار ساده‌ای نیست. من این تجربه را هم دارا هستم.

رضایی خطاب به موسوی گفت: کادر شما برای ورود جوانان چیست؟ آینده را با تکرار گذشته نمی سازیم. از بانوان نباید بصورت نمایشی استفاده شود، یک پتانسیل عظیم هستند. زنان ما فرهیخته و مدیر هستند که در تمدن سازی، اقتصاد، سیاست و فرهنگ ایفای نقش کنند. در دولت شما حامیان هستند یا هسته اصلی؟

موسوی درباره سوال آقای رضایی پیرامون نظرش درباره اصل 44 گفت:
در اصل 44 دخالت داشتم، صریح گفتم که تدوین انبوه مصوبات در مجمع را قبول ندارم اما قانونی است. سیاست کشور 9  سیاست روشن است.

وی افزود:
کتابی به اندازه کتاب سعدی برای سیاست های کلی داریم که معلوم نیست که هر کس یک تیکه از آن را بر میدارد. اما در کل سیاست های کلی تدوین شده مفید هستند.

موسوی با اشاره به ابراز مخالفت خود درباره اصل 44 گفت:
سیاست کلی یعنی مثلا جنگ جنگ تا فتنه. اصل44 برای اقتصادمان مفید است اما بسط این اصل قانون اساسی را قبول نداریم. اما نباید در اجرای آن پس از تصویب نظام تردید کنیم.

وی درباره شعار جوانگرایی رضایی گفت: صرف آوردن جوان و ائتلاف کارگشا نیست و اتفاقا مشکل ما نحوه بهره گیری از ظرفیت تجربه هاست.

موسوی افزود: مشکل دولت عدم توانایی نهادسازی برای اجرای قوانین است. وی با تاکید بر اینکه وزیر معرفی نمی کند افزود: شایسته سالاری باید داشته باشیم. مجموعه ای با افراد با تجربه و جوانان فعال مفید است.

وی ادامه داد: طرح دارم که با تجربه ها و جوانان کنار هم باشند. عدالت خوب است، شعارها خوب است و اجرا مهم است.

وی خطاب به رضایی گفت: دولت ائتلافی برای تحبیب قلوب هست؟


موسوی افزود: تبدیل صنعت نفت به موتور محرک اقتصاد برای ما مهم است. مشکل صنعت نفت ما مستقل بودن آن از مجموعه صنعت داخلی است.

موسوی ادامه داد: استفاده به جا از صنعت نفت که خبرگی من است همان موتور نفت است همان طور که تجربه دارم و می تواند مفید باشد.

رضایی در نوبت خود گفت: اگر به کاری معتقد نباشید، هرچقدر با انگیزه و منضبط باشید، مشکل است. وی با بیان اینکه همه کابینه اش را معرفی نمی کند گفت: تنها تعدادی از پست های کلیدی را معرفی می کنم.

وی تاکید کرد: با تغییر الگوی مدیریت است که می توانیم تحول ایجاد کنیم. مشکل اساسی ما آمدن و رفتن یک تیم نیست، تغییر الگو مدیریت است که موجب همین دعواهاست.

رضایی به تغییرات دولت با تغییر روسای جمهور اشاره کرد و گفت: چون رای گرفتیم باید اقلیت را کنار بگذاریم و اتوبوسی بیاوریم؟ من می گوییم دولت ائتلافی که روشن است اما آیا آقای موسوی می خواهند همه را بیرون کند؟

وی با اشاره به ظرفیت بالای کشور درباره نخبگان گفت: دانشگاه ها یک حجم انبوه و کارآمد کارشناسان را دارند. از نخبگان داخل تهران فقط نباید استفاده کرد. حجم نخبگان کشور زیاد است.

رضایی در ادامه افزود: برای آی تی باید به دنبال دولت چابک و الکترونیک برویم. سازمان مدیریت را متفاوت احیا می کنم و 9 فدرال اقتصادی ایجاد می کنم.

رضایی در توضیح طرح خود افزود: مدیریت سیاسی و امنیتی متمرکز است. برای ترافیک 17 نهاد تصمیم می گیرند. وی از رقیب خود پرسید: آیا شما نمی خواهید در نظام مدیریتی تحولی ایجاد کند؟

موسوی درباره سوال رضایی پیرامون اصل 44 گفت: نحوه تفسیر یک اصل بصورت موسع را قبول ندارم. اما اصل44 را قبول دارم ولی نباید صرف شعار بسنده کنیم. وی تاکید کرد: نسبت اصل44 باید با دیگر طرحها مشخص شود.

وی با بیان اینکه تغییرات اتوبوسی در دولت خود نخواهد داشت گفت:
از مخالفان ام هم در دولت هم استفاده میکنم. به جای شعاری که باید به تصویب مجلس برسد، از شوراها بهتر استفاده می کنم.

موسوی ادامه داد: اختیارات شوراها کاهش پیدا کرده و الان حداکثر شهرداری را اداره می کنند. برخی وظایف وزارت خانه ها را به شوراها میدهم. ایجاد 7یا8 ناحیه اقتصادی در کشور را دنبال می کنم. تحول در نواحی اقتصادی به سرتاسر کشور تسری میابد. اگر بخواهیم تکان بخوریم باید دنبال طرح های عظیم و دامنه وسیع باشیم. مهار تورم یک سیستم است.

رضایی در آخرین وقت خود به طرح خود برای پول نفت اشاره کرد و گفت: صندوق‌توسعه‌ملی وظیفه اش سرمایه گذاری است و نه فروش پول. پول نفت برود داخل صندوق و سهام آن صندوق که کارش سرمایه گذاری است در دست مردم باشد. وی خطاب به رضایی گفت: نواحی اقتصادی مورد نظر موسوی خوب است اما ضعیف تر از فدرال اقتصادی است.

وی در توضیح طرح خود گفت: فدرال تبریز مثلا آذربایجان و ترکیه و شمال عراق و و شهرهای همجوار حدود 50میلیون نفر را پوشش میدهد. اینجا نباید محافظه کاری کنیم ...

رضایی در ادامه با اشاره به نقش بالای جوانان در دولت خود گفت: اگر اجازه اشتباه جوانان در آزادسازی خرمشهر را نمی دادیم، آزاد نمیشد. من دولت رسمی دارم و دولت در سایه و دولت سایه ام شامل اتاق فکر با حضور سابقون است.منتقدین هم در دولت در سایه هستند. کارش نظارت و مشورت و رصد است. کشور گاهی اوقات غافلگیر می شویم. دولت ما دولت تعریف از یکدیگر نیست.

وی افزود: دولت در سایه و نهاد ریاست جمهوری سایه هم داریم.

موسوی در پاسخ به رضایی گفت: مسئله اصل44،نهادسازی است و نه سیاست ها؛ باید یک وزارت خانه باشد دارای یک طرح مشخص.
مشکل این است که حضرات نمی توانند نهادسازی کنند. صرف اعتقاد رئیس دولت به تضمین سرمایه گذاری خارجی کافی نیست و چارچوب ها باید مشخص باشد.

وی درباره
دولت ائتلافی رضایی گفت: تفکر من از دولت سایه همانند انگلیس است که در آن احزاب مخالف دولت سایه تشکیل می دهند. ایجاد دولت در دولت باعث اغتشاش است، اما با اتاق فکر موافق ام.

در ادامه محسن رضایی در آخرین وقت خود گفت:
اصناف توانایی بزرگی برای کنترل اقتصاد دارند. از نهادسازی توسط دولت احساس خطر می کنم. قاعدتا تضمین سرمایه گذاری نیاز قوانینی است که عمل نمیشود.

وی با دفاع از طرح دولت در سایه خود گفت: با دولت در سایه دچار اشکال نمیشویم. کار کارشناسی و نظارت می کنند و دست و پای وزیر را نمیگیرند. حالا شما میخواهید بگویید اتاق فکر.

رضایی افزود: بسیاری از ایرانیان از سرمایه گذاری در داخل پشیمان شدند و برگشتند. تضمین می خواهند. اساتید و منتقدان بعنوان ناظر در دولت در سایه هستند.

رضایی در ادامه با بیان اینکه در فرهنگ لغت، آریایی یعنی نجیب گفت: مردم ما فرهنگی هستند و فرهنگ مسئله ماست.

وی خطاب به موسوی گفت: در زمان دولت آقای خاتمی که شما هم مشاور بودید، توجه چندانی هم به فرهنگ ندیدیم.

رضایی در پایان گفت: نظام تعرفه ای قبول، اما می خواهیم برای صنعت هم بکنیم؟. معتقدم اقوام مانند فرزندان پدر و مادری به نام ایران هستند.

موسوی در آخرین وقت خود به قرائت بخشی از فرمان8ماده ای امام(ره) پرداخت و به مناظره خود با احمدی نژاد اشاره کرد و گفت: دیروز دیدیم با چه سخاوتی از سران نظام آبروریزی میکردند. از تجسس در فضای خصوصی منع شدیم. نگاه امنیتی فرهنگ برداشته شود و دیگر خودی وغیرخودی مطرح نباشد.

وی افزود: دولت موظف است با هنرمندان روراست باشد و آنان را درک کند. اینان قشر فعال و مهمی هستند که از دولت جدا هستند. درون فهمی باید به وجود بیاید.

موسوی در پایان گفت: اقتصاد دولتی را باید با دید امنیت ملی نگاه کنیم، اکنون چنین نیست و گرنه تحمل برنج باسماتی در رشت را نداشت.

مجری برنامه در پایان گفت: مناظره خوبی بود که هم ناظر به آینده و برنامه بود. وی اما به نکته ای اشاره کرد که بسیار مهم است! طبق قانون اگر درباره کاندیدای سومی در مناظره ای صحبت شود وی وقت دفاع از خود خواهد داشت.

گفتنی است فردا شب مناظره ای در کار نیست.به گزارش «فردا» در این مناظره تلویزیونی آقایان مهندس موسوی و محسن رضایی به نقد برنامه های یکدیگر پرداختند.

بنابراین گزارش در ابتدای این مناظره هر دو کاندیدا با ابراز امیدواری برای موثر بودن مناظرات یکدیگر را دوست همدیگر نامیدند.

محسن رضایی طبق قرعه اولین نفری بود که صحبت کرد. وی گفت: امیدوارم راه پرفروغ که آغازکننده تمدن جدیدی بود با قدرت تمام ادامه پیدا کند و وفادار باشیم.

وی ادامه داد: متاسفم که پیش بینی سال گذشته ام مبنی بر گسترش و ایجاد تفرقه و نفاق درست در می آید. وی درباره مناظره موسوی و احمدی نژاد گفت: مناظره دیشب، منازعه بود. باید بحث ها مورد نیاز مردم باشد.

رضایی با اشاره به رابطه خود با موسوی گفت: موسوی همانند یک بسیجی به جبهه ها می آمدند. دوستی داریم ولی این دلیل بر عدم اختلاف نظر نیست.

وی خطاب به موسوی گفت: باید بگوییم روز اول ورود به دولت چه می کنیم؟ چه نظریه و برنامه ای داریم؟ صرف درددل کردن مفید نیست. اگر توان اجرایی نداشته باشیم، مفید نیست.

رضایی ادامه داد:
راه امام(ره) همان اصل 44 و چشم انداز بیست ساله است. راه من این است که یک تحول در اقتصاد کشور بوجود بیایید و فرهنگ متحول و سیاست اصلاح شود.

رضایی درباره برنامه های اقتصادی خود ادامه داد:
خط مشی من از طریق آزادی اقتصادی و رقابت بجای انحصار دنبال می شود. آن هم به مردم، نه مردم پوپولیستی، یعنی کارآفرینان. همراه با تغییر هنجارهای فرهنگی.

این کاندیدای انتخابات ادامه داد:
استفاده از ظرفیت مراجع، غیرسیاسی کردن ورزش از برنامه های من است. عزت مان را نباید با نان بفروشیم. زمان «نوشاندن جام زهر» گذشته است.

رضایی ادامه داد:
زمان پایان شعارزدگی و ارائه طرح عملی و فرارسیده است. توان اجرایی من یک دولت ائتلافی است و هدف از آن تغییر الگوی مدیریتی است.

رضایی درباره سابقه خود گفت: در سپاه و اطلاعات از صفر شروع کردم. اکنون هم می توانم فقر و بیکاری را از بین ببرم، رقیبم اینها هستند.

رضایی در پایان وقت خود از میرحسین موسوی پرسید: آیا به اصل 44 التزام دارید؟ سیاست های اقتصادی تان را توضیح دهید. برای اینکه برای من مبهم است.

میرحسین هم در شروع بحث خود گفت: خاطرات خوبی با آقای رضایی داشتیم. ایشان در جبهه بودند و من در سنگر دولت. با مرور آنها انرژی می گیرم.

وی در ادامه با اشاره به مناظره خود با احمدی نژاد، متنی خواند و گفت: ادب مرد به ز دولت اوست و ادامه داد: من به تمنای قدرت نیامدم. نیامدم که به هر روشی قدرت بگیرم. مدیریت عقلانی مشکل کشور است. رعایت اخلاق و کرامت ...

وی افزود: مهم
کرامت انسانی است و رد خرافه گرایی و ارائه آمار کذب. روش دیشب برای آبرو بردن از کسانی که حضور نداشتند را قبول ندارم.

موسوی تاکید کرد:
با برنامه آمده ام و برای قدرت به افشاگری و ارائه اطلاعات محرمانه نمی پردازم. قانون گرایی هدف ام است که نیاز به اصلاحات دارد.

این نامزد انتخابات ادامه داد:
اصلاحات یک شبه نیست؛ اصلاحاتم در عرصه های سیاسی، حقوق شهروندی و اقتصاد است و موجب شفاف شدن رابطه ها می شود. آنگاه نمی توانند آمار دروغ بدهند.

وی افزود:
نمی شود دولتی چهار سال باشد و تنها برای کسب قدرت افشاگری کند.

موسوی ادامه داد: اصلاحات در صورت وقوع جلوی فساد را می گیرد. جرم را همان گاه با رعایت حقوق محکوم می کند. شهرونددرجه دو ندارم. خدمات را با رعایت کرامت میدهم.

نخست وزیر دوران امام راحل (ره) افزود: برنامه هایم منتشر شده است و انشاء الله مردم مورد استفاده قرار دهند. ابهام مدنظر آقای رضایی برایم معلوم نیست.

موسوی ادامه داد: جنگ تمام شده است، اقتصاد جنگی هم همینطور. از آن اقتصاد با توجه به ذائقه مردم دفاع می کنم.

وی با بیان اینکه شاخص کلی دولت در زمان وی از 63 درصد به 40 درصد رسید گفت: بالاترین نرخ رشد ایران معادل 12.6 درصد که هنوز تکرار نشده است را دارم. پایین ترین نرخ رشد نقدینگی 6 درصد در 63 را دارم.

وی افزود: پایین ترین نرخ تورم با 6.9 درصد را داشتم و ضریب جینی دولت ام به 0.4 درصد رسید که ایده آل نبود.

اما رضایی در چواب به وی گفت: جوابم را نگرفتم
.

رضایی در وقت دوم خود خطاب به موسوی گفت: اصل 44 یک مانفیست روشن و شفاف است. 8 یا 9 سال پیش ایشان به این سیاست ها معترض هستند. وقت نباید صرف اقتصاد دولتی شود، زمان جنگ درست بود. شما باید صریحا نظر خود را درباره اصل 44 بگویید.

وی ادامه داد:
دلیل انقلاب اقتصادی، قرار گرفتن در عصر طلایی جمعیت؛ 36.4 درصد، جمعیت 26 تا 30 سال، جوان ترین جمعیت منطقه هستیم که یک سرمایه است.

وی افزود:
ژاپن از این سرمایه برای جهش استفاده کرد. با تکرار گذشته آینده را نمیسازیم. از فقر سیاسی باید بیرون بیائیم، فقط به نسل اول اکتفا نکنیم.

رضایی ادامه داد:
بسیاری از فرماندهان زمان من در سپاه گمنام بودند. تنها منبع ما نیروی جوان است. فقر و بیکاری و گرانی مرا یاد آن دوران می اندازد.

وی ادامه داد:
ریل اقتصاد باید عوض شود. اینکه از دولت بگیریم به مردم بدهیم کار ساده‌ای نیست. من این تجربه را هم دارا هستم.

رضایی خطاب به موسوی گفت: کادر شما برای ورود جوانان چیست؟ آینده را با تکرار گذشته نمی سازیم. از بانوان نباید بصورت نمایشی استفاده شود، یک پتانسیل عظیم هستند. زنان ما فرهیخته و مدیر هستند که در تمدن سازی، اقتصاد، سیاست و فرهنگ ایفای نقش کنند. در دولت شما حامیان هستند یا هسته اصلی؟

موسوی درباره سوال آقای رضایی پیرامون نظرش درباره اصل 44 گفت:
در اصل 44 دخالت داشتم، صریح گفتم که تدوین انبوه مصوبات در مجمع را قبول ندارم اما قانونی است. سیاست کشور 9  سیاست روشن است.

وی افزود:
کتابی به اندازه کتاب سعدی برای سیاست های کلی داریم که معلوم نیست که هر کس یک تیکه از آن را بر میدارد. اما در کل سیاست های کلی تدوین شده مفید هستند.

موسوی با اشاره به ابراز مخالفت خود درباره اصل 44 گفت:
سیاست کلی یعنی مثلا جنگ جنگ تا فتنه. اصل44 برای اقتصادمان مفید است اما بسط این اصل قانون اساسی را قبول نداریم. اما نباید در اجرای آن پس از تصویب نظام تردید کنیم.

وی درباره شعار جوانگرایی رضایی گفت: صرف آوردن جوان و ائتلاف کارگشا نیست و اتفاقا مشکل ما نحوه بهره گیری از ظرفیت تجربه هاست.

موسوی افزود: مشکل دولت عدم توانایی نهادسازی برای اجرای قوانین است. وی با تاکید بر اینکه وزیر معرفی نمی کند افزود: شایسته سالاری باید داشته باشیم. مجموعه ای با افراد با تجربه و جوانان فعال مفید است.

وی ادامه داد: طرح دارم که با تجربه ها و جوانان کنار هم باشند. عدالت خوب است، شعارها خوب است و اجرا مهم است.

وی خطاب به رضایی گفت: دولت ائتلافی برای تحبیب قلوب هست؟


موسوی افزود: تبدیل صنعت نفت به موتور محرک اقتصاد برای ما مهم است. مشکل صنعت نفت ما مستقل بودن آن از مجموعه صنعت داخلی است.

موسوی ادامه داد: استفاده به جا از صنعت نفت که خبرگی من است همان موتور نفت است همان طور که تجربه دارم و می تواند مفید باشد.

رضایی در نوبت خود گفت: اگر به کاری معتقد نباشید، هرچقدر با انگیزه و منضبط باشید، مشکل است. وی با بیان اینکه همه کابینه اش را معرفی نمی کند گفت: تنها تعدادی از پست های کلیدی را معرفی می کنم.

وی تاکید کرد: با تغییر الگوی مدیریت است که می توانیم تحول ایجاد کنیم. مشکل اساسی ما آمدن و رفتن یک تیم نیست، تغییر الگو مدیریت است که موجب همین دعواهاست.

رضایی به تغییرات دولت با تغییر روسای جمهور اشاره کرد و گفت: چون رای گرفتیم باید اقلیت را کنار بگذاریم و اتوبوسی بیاوریم؟ من می گوییم دولت ائتلافی که روشن است اما آیا آقای موسوی می خواهند همه را بیرون کند؟

وی با اشاره به ظرفیت بالای کشور درباره نخبگان گفت: دانشگاه ها یک حجم انبوه و کارآمد کارشناسان را دارند. از نخبگان داخل تهران فقط نباید استفاده کرد. حجم نخبگان کشور زیاد است.

رضایی در ادامه افزود: برای آی تی باید به دنبال دولت چابک و الکترونیک برویم. سازمان مدیریت را متفاوت احیا می کنم و 9 فدرال اقتصادی ایجاد می کنم.

رضایی در توضیح طرح خود افزود: مدیریت سیاسی و امنیتی متمرکز است. برای ترافیک 17 نهاد تصمیم می گیرند. وی از رقیب خود پرسید: آیا شما نمی خواهید در نظام مدیریتی تحولی ایجاد کند؟

موسوی درباره سوال رضایی پیرامون اصل 44 گفت: نحوه تفسیر یک اصل بصورت موسع را قبول ندارم. اما اصل44 را قبول دارم ولی نباید صرف شعار بسنده کنیم. وی تاکید کرد: نسبت اصل44 باید با دیگر طرحها مشخص شود.

وی با بیان اینکه تغییرات اتوبوسی در دولت خود نخواهد داشت گفت:
از مخالفان ام هم در دولت هم استفاده میکنم. به جای شعاری که باید به تصویب مجلس برسد، از شوراها بهتر استفاده می کنم.

موسوی ادامه داد: اختیارات شوراها کاهش پیدا کرده و الان حداکثر شهرداری را اداره می کنند. برخی وظایف وزارت خانه ها را به شوراها میدهم. ایجاد 7یا8 ناحیه اقتصادی در کشور را دنبال می کنم. تحول در نواحی اقتصادی به سرتاسر کشور تسری میابد. اگر بخواهیم تکان بخوریم باید دنبال طرح های عظیم و دامنه وسیع باشیم. مهار تورم یک سیستم است.

رضایی در آخرین وقت خود به طرح خود برای پول نفت اشاره کرد و گفت: صندوق‌توسعه‌ملی وظیفه اش سرمایه گذاری است و نه فروش پول. پول نفت برود داخل صندوق و سهام آن صندوق که کارش سرمایه گذاری است در دست مردم باشد. وی خطاب به رضایی گفت: نواحی اقتصادی مورد نظر موسوی خوب است اما ضعیف تر از فدرال اقتصادی است.

وی در توضیح طرح خود گفت: فدرال تبریز مثلا آذربایجان و ترکیه و شمال عراق و و شهرهای همجوار حدود 50میلیون نفر را پوشش میدهد. اینجا نباید محافظه کاری کنیم ...

رضایی در ادامه با اشاره به نقش بالای جوانان در دولت خود گفت: اگر اجازه اشتباه جوانان در آزادسازی خرمشهر را نمی دادیم، آزاد نمیشد. من دولت رسمی دارم و دولت در سایه و دولت سایه ام شامل اتاق فکر با حضور سابقون است.منتقدین هم در دولت در سایه هستند. کارش نظارت و مشورت و رصد است. کشور گاهی اوقات غافلگیر می شویم. دولت ما دولت تعریف از یکدیگر نیست.

وی افزود: دولت در سایه و نهاد ریاست جمهوری سایه هم داریم.

موسوی در پاسخ به رضایی گفت: مسئله اصل44،نهادسازی است و نه سیاست ها؛ باید یک وزارت خانه باشد دارای یک طرح مشخص.
مشکل این است که حضرات نمی توانند نهادسازی کنند. صرف اعتقاد رئیس دولت به تضمین سرمایه گذاری خارجی کافی نیست و چارچوب ها باید مشخص باشد.

وی درباره
دولت ائتلافی رضایی گفت: تفکر من از دولت سایه همانند انگلیس است که در آن احزاب مخالف دولت سایه تشکیل می دهند. ایجاد دولت در دولت باعث اغتشاش است، اما با اتاق فکر موافق ام.

در ادامه محسن رضایی در آخرین وقت خود گفت:
اصناف توانایی بزرگی برای کنترل اقتصاد دارند. از نهادسازی توسط دولت احساس خطر می کنم. قاعدتا تضمین سرمایه گذاری نیاز قوانینی است که عمل نمیشود.

وی با دفاع از طرح دولت در سایه خود گفت: با دولت در سایه دچار اشکال نمیشویم. کار کارشناسی و نظارت می کنند و دست و پای وزیر را نمیگیرند. حالا شما میخواهید بگویید اتاق فکر.

رضایی افزود: بسیاری از ایرانیان از سرمایه گذاری در داخل پشیمان شدند و برگشتند. تضمین می خواهند. اساتید و منتقدان بعنوان ناظر در دولت در سایه هستند.

رضایی در ادامه با بیان اینکه در فرهنگ لغت، آریایی یعنی نجیب گفت: مردم ما فرهنگی هستند و فرهنگ مسئله ماست.

وی خطاب به موسوی گفت: در زمان دولت آقای خاتمی که شما هم مشاور بودید، توجه چندانی هم به فرهنگ ندیدیم.

رضایی در پایان گفت: نظام تعرفه ای قبول، اما می خواهیم برای صنعت هم بکنیم؟. معتقدم اقوام مانند فرزندان پدر و مادری به نام ایران هستند.

موسوی در آخرین وقت خود به قرائت بخشی از فرمان8ماده ای امام(ره) پرداخت و به مناظره خود با احمدی نژاد اشاره کرد و گفت: دیروز دیدیم با چه سخاوتی از سران نظام آبروریزی میکردند. از تجسس در فضای خصوصی منع شدیم. نگاه امنیتی فرهنگ برداشته شود و دیگر خودی وغیرخودی مطرح نباشد.

وی افزود: دولت موظف است با هنرمندان روراست باشد و آنان را درک کند. اینان قشر فعال و مهمی هستند که از دولت جدا هستند. درون فهمی باید به وجود بیاید.

موسوی در پایان گفت: اقتصاد دولتی را باید با دید امنیت ملی نگاه کنیم، اکنون چنین نیست و گرنه تحمل برنج باسماتی در رشت را نداشت.

مجری برنامه در پایان گفت: مناظره خوبی بود که هم ناظر به آینده و برنامه بود. وی اما به نکته ای اشاره کرد که بسیار مهم است! طبق قانون اگر درباره کاندیدای سومی در مناظره ای صحبت شود وی وقت دفاع از خود خواهد داشت.

گفتنی است امشب مناظره ای در کار نیست.

منبع:امروز فردا را میسازیم
2 نوشته شده توسط ایلیا دخیلی در جمعه 15 خرداد 1388 و ساعت 06:24 ب.ظ  نظرات