تبلیغات
اخبار جدید و روز کشور - مناظره رضایی و احمدی نژاد
مناظره رضایی و احمدی نژاد

خبرگزاری فارس: احمدی‌نژاد در خصوص برنامه محسن رضایی برای اداره فدرالی اقتصاد كشور گفت: اداره كشور به صورت فدرالی، با شرایط كشور ما بسیار و به شدت ناسازگار است و یك اشتباه بزرگی است كه محقق نخواهد شد.


به گزارش خبرنگار سیاسی خبرگزاری فارس، محمود احمدی‌نژاد در ادامه مناظره تلویزیونی امشب با محسن رضایی با بیان اینكه آقای محسن رضایی در مناظرات قبلی نیز از وقت استفاده كرده و علیه این دولت صحبت كرده‌اند، اظهار داشت: این طور نیست كه آقای رضایی در مناظرات قبلی راجع ‌به این دولت صحبت نكرده باشد، ضمن اینكه بعضی‌جاها صحبت‌های ایشان حالت تمسخر داشته است ولی من وارد آنها نمی‌شوم.
وی با بیان اینكه محسن رضایی عدد بیكاری را با تورم جمع می‌كند، افزود: تورم 25 درصد شده است كه ما راجع‌به آن توضیح دادیم اما بیكاری كه براساس همان آمار بانك مركزی كه آقای رضایی فرمودند، حداقل 2 درصد كاهش پیدا كرده، پس این دو هم هم‌جهت یا یكدیگر حركت نكرده است. ضمن اینكه ما در این چهار سال طبق قانون برنامه حقوق كاركنان را معادل تورم افزایش دادیم، حال ممكن است 3 یا 4 درصد بالا و پایین داشته باشیم. بنابر آن مطلبی شما می‌گویید صحت ندارد ضمن این كه فلاكت را هم به آن افزودید، یعنی اینكه حالا یك جوری مردم به وضعیت فلاكت رسیده‌اند.
این كاندیدای دهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری با بیان اینكه این نكاتی كه من می‌گویم به معنای این نیست كه در وضعیت ایده‌ال قرار داریم افزود: همیشه شرایط را بایستی به شكل مقایسه‌ای ارزیابی كنیم و الا همین‌كه اینگونه بگوئیم وضعیت اینطوری است صحیح نیست چرا كه دولت قبل و میزان تورم دولت آقای خاتمی نیز هست و باید متوسط تورم در دور اول دولت‌ها را با یكدیگر مقایسه كنیم.
احمدی‌نژاد با بیان اینكه كه هر بار كه دولتی روی كار می‌آید شرایط كشور تغییر می‌كند، افزود: متوسط تورم چهارساله اول دولت نهم از متوسط تورم‌های چهارساله همه دولت‌هایی كه آمده‌اند، كم‌تر است و این آمار را بانك مركزی ارائه كرده است. ولی اگر شما نوسان آن را مطرح می‌كنید، باید بگوییم كه در دولت‌های قبل نیز همین گونه بوده یعنی بعضی‌ها سال اول تورمشان كم بوده و سال‌های دوم و سوم اضافه شده است. ضمن اینكه بخش مهمی از تورم سال دوم و سوم در دولت نهم خارجی و یا معلول سهمیه‌بندی‌ كردن قیمت بنزین بوده است.
وی ادامه داد: كسانی كه واضع سهیمه‌بندی بنزین بودند، پیش‌بینی‌شان 15 واحد درصد تورم بود و گزارش مكتوب آن موجود است، اما ما با این روش موافق نبودیم و با شیوه بهتری می‌خواستیم كنترل كنیم كه این تورم را نداشته باشد.
این كاندیدای دهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری با بیان اینكه بیكاری طبق آمار بانك مركزی دو درصد كاهش یافته است، خطاب به محسن رضایی گفت: باید در جواب این گفته شما كه وضع مردم خیلی خراب است، باید گفت بلی مردم گرانی را حس می‌كنند اما كاهش آن را نیز همه حس می‌كنیم.
احمدی‌نژاد با اشاره به قرائت قیمت برخی از كالاها توسط محسن رضایی، خطاب به وی اظهار داشت: ای كاش شما فهرست همه كالاها را می‌خواندید و با هم مقایسه می‌كردید، نه اینكه چند كالای خاص را بخوانید.
وی در ادامه با بیان اینكه تورم اضافه شده اما قدرت خرید مردم نیز افزایش یافته است افزود: تولید ناخالص داخلی و درآمد سرانه نیز اضافه شده كه همه اینها قابل بحث است.
احمدی‌نژاد در خصوص صحبت‌های محسن رضایی مبنی بر تغییر 15 عضو كابینه دولت نهم گفت: این تعهدی بوده است كه من به مردم داده‌ام و الان نیز همین تعهد را می‌دهم؛ چرا كه بالاخره ما در انتخاب‌هایمان كه معصوم نیستیم ما یك برنامه داریم و طبق آن پیش می‌رویم و تلاشمان را می‌كنیم كه بهترین انتخاب را داشته باشیم ولی ما در حال یك مسابقه با جهان هستیم و برنامه‌ای داریم كه باید آن را اجرا كنیم. مربی بازیكنان را عوض می‌كند و مهم برنامه است كه جهت آن بایستی حفظ شود. و باید كارهایی كه در برنامه پیش بینی شده است را پیگیری كنیم.
وی خطاب به محسن رضایی با بیان اینكه شما گفتید ما بی‌حساب و كتاب تعرفه‌ها را عوض كردیم، اظهار داشت: برای اولین بار در كشور دفترچه ثابت گذاشتیم. بله ممكن است در كالاهای معدودی به خاطر نوسانات تند بازار جهانی تغییر ایجاد شده باشد اما دفترچه تعرفه‌ای برای محصولات كشاورزی و ... گذاشته‌ایم كه چه وقتی از سال تعرفه آنها پایین رفته و چه وقتی از سال بالا می‌آید كه این برای اولین بار است كه اتفاق افتاده. دو سال است كه این كار را انجام می‌دهیم.
این كاندیدای دهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری خطاب به رضایی با بیان اینكه جالب است جنابعالی بدانید كه متوسط تعرفه در دولت قبلی 22 درصد بوده اما در این دولت 33 درصد شده است، ادامه داد: اینهایی كه مدام می‌گویند دولت با كاهش تعرفه‌ها بازار را پر از واردات كرده حرف خلافی می‌گویند چرا كه متوسط تعرفه ما 33 درصد است ولی متوسط تعرفه دولت قبل 22 درصد بوده است كه معنای آن این است كه ما تعرفه‌های بیشتری گرفته‌ایم.
احمدی‌نژاد با بیان اینكه بیش از 80 درصد كالاهای وارداتی كشور سرمایه‌ای و واسطه‌ای هستند اظهار داشت: اینها معاف از بخش مهمی از تعرفه هستند و چهار درصد به آنها تعلق می‌گیرد، لذا اینكه گفته می‌شود تعرفه‌ها بدون حساب و كتاب بوده، چنین چیزی نیست و این یك اتهام است.
وی با بیان اینكه نسبت صادرات غیرنفتی به واردات در دولت نهم رشد داشته استف اظهار داشت: معنای آن این است كه مدیریت خوبی روی صادرات و واردات انجام گرفته است. ما الان متوسط 18 میلیارد دلار صادرات داشته‌ایم ولی 57 میلیارد دلار صادرات غیرنفتی بدون احتساب میعانات گازی داشته‌ایم كه بیش از سه برنامه گذشته و بیش از عدد كل برنامه چهارم توسعه است. كه معنایش این است كه خوب مدیریت شده است.
این كاندیدای دهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری با اشاره به اینكه تولید داخل هم نیز رشد داشته و ما به نرخ رشد تولید 2/6 درصد رسیده‌ایم، اظهار داشت: یعنی با توجه به وضعیت جهانی و شرایطی كه تحویل گرفتیم اقتصاد خوب مدیریت شده است.
احمدی‌نژاد خطاب به رضایی با بیان اینكه شما سوال من را در مورد صندوق توسعه ملی پاسخ ندادید و امیدوارم به آن پاسخ بدهیم، اظهار داشت: شما گفته‌اید مالیات‌ها را كم می‌كنید، حقوق كارمندان را نیز اضافه می‌كنید و بودجه را بدون نفت می‌بندید.
احمدی‌نژاد در خصوص طرح رضایی مبنی بر اداره فدرالی اقتصادی كشور، اظهار داشت: فدرال اقتصادی با شرایط اداری كشور ما بسیار و به شدت ناسازگار است.
وی با طرح این پرسش كه اصلا برای چه استانها از یكدیگر جدا می‌شوند، ادامه داد: الان تقاضای چند استان جدید داریم و معنای آن این است كه تقسیمات جدید باید ایجاد شود و اینكه شما می‌خواهید چند استان را بیاورید زیر یك پرچم و در آن هم بخش اقتصادی را از بخش‌های سیاسی جدا كنید، به نظرم یك اشتباه بزرگی است كه محقق هم نخواهد شد. ضمن اینكه شما اگر تصور كنید می‌توان بعضی پست‌ها را ثابت كرد و بعضی‌ها را متغییر، باید گفت اینها از هم جدا نیست و پست سیاسی و كارشناسی و پست اقتصادی با هم كار می‌كنند و از یكدیگر جدا نیستند و اینگونه نیست كه یك جزایر جدا از هم باشند كه برای خود كار كنند تا ما یك مدیری را جایی بگذاریم تا آنها را اداره كنند. البته ممكن است ما در بیست سال آینده بتوانیم با یك تمهیداتی به آنجا برسیم.
این كاندیدای دهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری تأكید كرد: ضمناً آنجاهایی كه به صورت فدرالی اداره می‌شود، در واقع چند كشور هستند و نه یك كشور؛ یعنی یك هویت ملی واحدی آنجا شكل نگرفته و اینها اقوامی مستقل بوده‌اند كه به یكدیگر چسبیده و حالا یك فدرال تشكیل داده‌اند والا در یك كشوری كه هویت ملی واحدی دارد و حكومت متمركز باید در آنجا باشد تا همه كشور را اداره كند، اجرای سیستم فدرالی در آن بسیار سخت است.
وی خطاب به محسن رضایی با بیان اینكه شما یك اشاره‌ای كردید كه من نمی‌خواهم بگویم تعریض بود، اظهار داشت: شما گفتید دولت برای كشیدن یك جوب در یك استان، نمی‌رود و در آن استان تصمیم‌ نمی‌گیرد، كه باید در جواب بگویم اگر شما ساختار‌های اداری كشور را می‌شناختید این گونه حرف نمی‌زدید و من این حرف را می‌گذارم پای اینكه ساختار بروكراسی كشور را نمی‌شناسید. یعنی در سیستم اداری كشور نبودید. بالاخره سپاه بودید و از آنجا به مجمع تشخیص مصلحت نظام رفته‌اید و بیشتر در كارهای نظری هستید و هیچ وقت یك مدیریت اجرایی در كشور نداشتید تا این ساختارها را بشناسید و بدانید اینكه دولت وقتی به یك استانی می‌رود چه مفهومی دارد و چه اثری می‌گذارد.
این كاندیدای دهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری در ادامه با بیان اینكه هر قانونی را زمانی می‌توانیم اجرا كنید كه مجلس بودجه‌اش را به ما بدهد، اظهار داشت: لایحه مدیرتی خدمات كشوری از امثال در بودجه پیش‌بینی شد و برای بازنشستگان نیز از پارسال این اتفاق افتاد و ما نیز قانون را اجرا كردیم.
انتهای پیام/م

2 نوشته شده توسط ایلیا دخیلی در سه شنبه 19 خرداد 1388 و ساعت 01:44 ب.ظ  نظرات