تبلیغات
اخبار جدید و روز کشور - بازداشت حداقل 170 نفر در درگیری‌های دیروز تهران
بازداشت حداقل 170 نفر در درگیری‌های دیروز تهران
جانشین فرمانده انتظامی كشور امروز تایید کرد که در جریان ناآرامی‌ها و اغتشاشات دیروز تهران حداقل 170 نفر بازداشت شده‌اند.

به گزارش  خبرگزاری فارس؛ سردار احمدرضا رادان امروز یک‌شنبه در جمع خبرنگاران گفت: در جریان حوادث دیروز تهران، با حكم قضایی 10نفر از طراحان اصلی كه خود را در ستادها جا داده بودند، دستگیر شدند. در بازجویی به دنبال ارتباط بین این طراحان و رسانه های بیگانه هستیم.

رادان افزود: حدود 50 نفر از افراد سازمان یافته كه ایجاد آشوب می‌كردند نیز دستگیر شدند، در بین این افراد تعدادی سارق سابقه دار هم وجود دارد كه جای تأسف و تعجب دارد.

جانشین فرمانده ناجا اضافه كرد: 110 نفر از تجمع كنندگان دیروز نیز دستگیر شدند كه با تعیین تكلیف به زودی آزاد می‌شوند.

سردار رادان گفت: چندین نفر از طراحان اصلی متواری هستند كه به زودی دستگیر می‌شوند.

خبرنگار شهاب‌نیوز می‌افزاید: تهران دیروز شنبه تا بامداد امروز یک‌شنبه شاهد درگیری‌های بسیار گسترده و بی‌سابقه میان پلیس و معترضان به نحوه شمارش آرا و نتایج انتخابات بود. شدیدترین این درگیری‌ها در خیابان ولی‌عصر، خیابان مطهری، میدان ونک، خیابان جردن، زعفرانیه، خیابان یوسف‌آباد و کوی دانشگاه تهران رخ داد. بر اثر این درگیری‌ها و بر اساس مشاهدات عینی خبرنگار شهاب‌نیوز؛ شیشه‌های ده‌ها بانک شکسته، صدها مخزن زباله سوخته، ده‌ها ایستگاه اتوبوس ویران شده و حداقل هفت اتوبوس در خیابان‌های مطهری و جردن و 15 موتور به آتش کشیده شد. لاشه دو اتوبوس تا ساعت 1 بامداد یک‌شنبه در خیابان مطهری و خیابان جردن قابل مشاهده بود که تصاویر آن در رسانه‌های خارجی و سایت‌های اینترنتی منتشر شده است. نه تنها رسانه‌های خارجی که حتی صدا و سیمای جمهوری اسلامی و خبرگزاری‌های حامی دولت نیز وقوع این درگیری‌ها و ایراد خسارات جدی به بانک‌ها و اتوبوس‌ها را تایید کرده‌اند. رادیو پیام در بخش ساعت 15 امروز یک‌شنبه تایید کرد که بر اثر این درگیری‌ به ده‌ها بانک و چند اتوبوس و اموال عمومی و دولتی خسارت جدی رسیده است.

پلیس تاکید کرده که با هر تجمع غیرقانونی به شدت برخورد می‌کند. در جریان اغتشاشات دیروز نیز پلیس ضد شورش به شدت با معترضان برخورد کرد و در خیابان مطهری و کوی دانشگاه تهران به تیراندازی هوایی پرداخت. در سایر نقاط نیز با استفاده از باتوم، گاز اشک‌آور و بازداشت معترضان کوشید ناآرامی‌ها را مهار کند. با این حال دامنه این ناآرامی‌ها گسترده‌تر شد و تقریباً تمام نقاط شمال تهران از میدان سعادت‌آباد تا تجریش و میدان ولی‌عصر را در بر گرفت.

ستاد میرحسین موسوی و شخص آقای موسوی با قابل درک دانستن اعتراضات مردمی و اعتراض به نتایج انتخابات؛ از مردم و جوانان اکیداً خواسته‌اند خویشتنداری نشان دهند و از هرگونه اغتشاش یا آسیب رساندن به اموال عمومی خودداری کنند. چهره‌های سیاسی نیز، اغتشاش و درگیری‌های خشن را شماتت کرده و خواستار پیگیری اعترضات به نحوه شمارش آرا از روش‌های قانونی و یا کاملاً مدنی شده‌اند. این چهره‌ها از پلیس نیز خواسته‌اند خویشتنداری نشان دهد.

شبکه موبایل تهران دیشب تا صبح امروز قطع بود. شبکه پیامک سه روز است که قطع است. اغلب سایت‌های منتقد فیلتر شده‌اند. سرعت اینترنت کشور نیز برای جلوگیری از انتشار تصاویر و فیلم‌های درگیری‌ها و با مقاصد دیگر به شدت پایین کشیده شد و در برخی مناطق کاملاً قطع شده است.

2 نوشته شده توسط ایلیا دخیلی در سه شنبه 26 خرداد 1388 و ساعت 01:20 ب.ظ  نظرات